layout-wrota-lipiec2014-tlo-pustakostka

zdrowie.

 

 

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

wrotapodkarpackie.pl

 

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Światowy Tydzień Schorzeń Siatkówki Oka - od 24 do 30 września

W dniach od 24 do 30 września trwa World Retina Week - Światowy Tydzień Schorzeń Siatkówki Oka, zaś 29 września obchodzony jest Retina Day.

Odpowiednia profilaktyka ma zachęcić pacjentów do częstszych profilaktycznych badań okulistycznych, bo tylko dzięki odpowiedniej profilaktyce można zapobiec aż 85% przypadkom zaburzenia widzenia (wg szacunków Światowej Organizacji Zdrowia WHO).

Z punktu widzenia zdrowia jednostek i zdrowia publicznego choroby narządów zmysłów stanowią wyzwanie współczesnych społeczeństw. Powinny być także traktowane jako wyzwanie społeczne i cywilizacyjne.

Utrata wzroku – podstawowego narządu zmysłu człowieka, jest jednym z najbardziej traumatycznych doświadczeń jakie może go spotkać, jednocześnie wykluczając go z życia społecznego.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroby narządu wzroku występują u 285 milionów osób na całym świecie, z czego 39 milionów osób jest niewidoma, a 246 milionów osób cierpi na upośledzenie widzenia.

Wiadomo jest również, że problem utraty wzroku narasta wraz z wiekiem. Aż 65% osób z upośledzeniem widzenia ma 50 lat i więcej, a odsetek osób w tym przedziale wieku wśród niewidomych wynosi 82%. Na dodatek, aż 90% osób z upośledzonym widzeniem i niewidomych ma bardzo niskie dochody.*

Problem ten staje się także istotny w Polsce, m.in. ze względu na niekorzystne tendencje demograficzne, czyli starzejące się coraz szybciej społeczeństwo. Równolegle będzie więc rosła w Polsce liczba osób z upośledzeniem wzroku oraz niewidomych. Wśród 5 milionów osób z orzeczoną niepełnosprawnością w Polsce upośledzenie wzroku oraz ślepota dotyczy co czwartego Polaka (niemal 1,5 mln osób). Są to w większości osoby po 50 roku życia.

Główną przyczyną utraty wzroku u osób po 50. roku życia w krajach rozwiniętych jest zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), które zyskało przydomek „epidemii ślepoty”. AMD jest przewlekłą, postępującą chorobą oka, która nieleczona wywołuje trwałe zmiany w centralnej siatkówce, w wyniku czego dochodzi do nieodwracalnej, częściowej lub prawie całkowitej utraty widzenia.

W Polsce na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem choruje ponad 1,3 mln osób, z tego 140 tys. na jego groźniejszą, wysiękową postać. Z każdym rokiem przybywa około 14 000 pacjentów z postacią wysiękową.

  

Częste profilaktyczne badania okulistyczne oraz zmiana stylu życia mają duży wpływ na to jak długo będziemy cieszyć się dobrym wzrokiem.

  

* Dane pochodzą z raportu „Okulistyka i choroby siatkówki” w aspekcie zdrowego i aktywnego starzenia się http://serwer1415954.home.pl/autoinstalator/wordpress/wp-content/uploads/2015/02/raport_okulistyka.pdf

 

background1

7.12__banerek_728x90NOWY.gif

mz logo

 

logo-nfz-rzeszow

 

nck-logo

 

rckk-logo

 ROPS banner 460

aktualizacja ppozp